How Much Is A Box Of Cereal In Hawaii?

What salary do I need to live in Hawaii?

How much does it cost to live in Hawaii.

Studies have the cost of living in Honolulu requires residents to have an income of $120,000+ are required to live comfortably in the state’s capital.

This is subjective of course, but according the U.S.

Census, Honolulu’s median household income was around $80,000 in 2019..

Do they serve Spam at McDonald’s in Hawaii?

Melanie Okazaki, marketing manager for McDonald’s Restaurants of Hawaii, said Spam has been offered at the chain’s 75 island restaurants since 2002.

How much is toilet paper in Hawaii?

The price of 4 rolls of toilet paper in Honolulu, Hawaii is $4.79.

How much is spam in Hawaii?

With Spam selling for roughly $2.50 per 12 ounce can (depending on where in Hawaii you look), a thief who paid nothing for an 8-pack or a case of 12 can turn a decent profit underselling the retailers from whom they stole. “It’s organized retail crime,” said Yamaki.

What is the coldest month in Hawaii?

FebruaryFebruary is the coldest month of the year in Hawaii with the average temperatures in a steady 68°F (20°C) to 79°F (26.1°C) range.

Can you live in Hawaii on minimum wage?

The current minimum wage in Hawai’i is $10.10 an hour, or $21,000 per year for full-time work. … According to these new calculations, Hawaiʻi’s own state department charged with governing our economic landscape found that a single adult with no keiki needed to earn $16.90 an hour in 2018 in Hawai’i to be self-sufficient.

Are groceries expensive in Hawaii?

According to the Missouri Economic Research and Information Center’s 2018 report, Hawaii’s groceries are by far the most expensive in the nation, aside from Washington, D.C. Using a national index of 100, the study ranked state grocery costs. These ranged from 91.4 in Mississippi to 124.2 in Hawaii.

How much is a pack of cigarettes in Hawaii?

The average US retail price of cigarettes is $6.65 per pack….Cost of Cigarettes by State.StateHawaiiAverage Retail Price Per Pack (Taxes Included)$9.52Cigarette Excise Tax Per Pack$3.20State Sales Tax Per Pack$0.3750 more columns•Jul 16, 2020

How much is a gallon of milk in Hawaii 2020?

For example, a gallon of whole milk on Oahu can be $8.99 – the cheapest at Costco for $4.99 a gallon. Broccoli is at $3.79 a pound, bulk carrots at $1.59 a pound. And yes, while buying local is encouraged, the cost of Hawaii grown mangos are at about $6.99 a pound. Four rolls of toilet paper will be about $6.

Is McDonald’s more expensive in Hawaii?

It is McDonald’s, a place where the offerings are consistent in flavor and presentation worldwide. It is Hawaii, where prices are consistent in gouging. … Prices are even higher than on Waikiki Beach.

How much does a gallon of gas cost in Hawaii?

Hawaii Island Gas PricesPriceStationAddress3.47076 1698 Kilauea Hilo Hi 96720 Hilo Dec 23,9:58 AM1698 Kilauea Hilo Hi 967203.490Shell 2200 Kinoole St Hilo Dec 24,7:29 AM2200 Kinoole St3.490Texaco 2188 Kinoole St Hilo Dec 24,7:29 AM2188 Kinoole St3.490Texaco 321 Makaala Hilo Dec 24,7:29 AM321 Makaala6 more rows

How much does food in Hawaii cost?

Although the following figures are average estimates on what you might spend on necessities and fun in Hawaii, they may help you when planning your vacation budget: Breakfast and lunch: $8 to $16 per person. Dinner: $14 to $25 per person. Gourmet meal: $25 to $55 per person.

How much are eggs in Hawaii?

Food pricesMarketsEditEggs (regular) (12)4.25$Local Cheese (1 lb)6.84$Chicken Fillets (1 lb)5.85$Beef Round (1 lb) (or Equivalent Back Leg Red Meat)7.05$10 more rows

How much is a Big Mac in Hawaii?

The price of Combo meal in fast food restaurant (Big Mac Meal or similar) in Honolulu, Hawaii is $10. This average is based on 9 price points.

How many days in Hawaii is enough?

While many vacations are five to seven days long, we recommend staying for at least 10 days to enjoy your Hawaiian vacation. The time change is difficult to adjust to at first and takes about 3 days to get fully acclimated. So, allowing a couple days to get over the jet lag is important.

How much money should I save before moving to Hawaii?

If I had to give you a ballpark estimate of how much money you would need to move to Hawaii, I would say about $10,000, this would include the cost to bring your things here and the first months rent/mortgage, you milage will vary depending on how much things you have, however.

How much money do I need for a week in Hawaii?

A vacation to Hawaii for one week usually costs around $1,882 for one person. So, a trip to Hawaii for two people costs around $3,765 for one week. A trip for two weeks for two people costs $7,529 in Hawaii.

How much does a Coke cost in Hawaii?

A single person estimated monthly costs are 1,249.52$ without rent. Cost of living index in Honolulu is 3.98% lower than in New York….Cost of Living in Honolulu.RestaurantsEditCoke/Pepsi (12 oz small bottle)2.41$Water (12 oz small bottle)2.01$MarketsEditMilk (regular), (1 gallon)6.62$62 more rows